Nu har nya nummret av Leilas- Country Living kommit ut. Och jag placerade mig på balkongen med en mugg cappuccion och denna tidning.

Och i detta nummer finns det massor av mysiga bilder om att göra sommar fint på torpet, men också en ganska bra guid inför sommarens loppisrundor. Men jag tyckte att det fattades en guid för Uppsalas secondhand butiker. Så jag tänkte tipsa om några butiker som vi brukar besöka.
Myrorna – Sysslomansgatan 16-18
Här finns allt från porslin, böcker, tyger och framför allt kläder. Är man student så får man även 10% på allt man om man har kårleg.
Myrorna – Kungsängsgatan 20
Precise som den tidigare Myrorbutiken finns allt möjligt att hitta här. De har även ett stort urval av barnkläder, skor och handväskor.
Sirius loppmarknad – Sturegatan 5
Med fokus på böcker och möbler så hittar man här ett trevligt gäng som driver butiken. Och man kan verkligen fynda bland alla saker.
Röda Korset mötesplats Kupan – Danmarksgatan 20 B
En stor och rymmlig lokal som har allt från kläder, möbler och böcker. Här kan man hitta det mesta till bra priser.
Emmaus – Hjalmar Brantingsgatan 1
En charmig liten butik med massvis av kläder. Där man kan göra rejäla fynd.
Loppis – Granitvägen 6
Denna lilla butik har massvis av olika roliga saker men mest porsling i alla de olika slag.
Lördagsloppis på Vaksalatorg.

Varje lördag så står det ett flertal loppisförsäljare på Vaksalatorg och säljer allt från hembakat bröd till finglas osv. Här kan man verkligen hitta saker. Och sist jag besökte torget hittade jag ett par helt nya skor.
Jag har säkert glömt flera stycken av de secondhand butiker som finns i Uppsala men det här är mitt ur val. Har du någon bra secondhand butik i närheten av där du bor som du vill tipsa om? Det vore så roligt att få tips om butiker som finns runt om i vårt avlånga land.









Vad kul, då vet man vart man ska loppisfynda i Uppsala om jag kommer dit någon gång.
I Göteborg finns det massor av roliga secondhandbutiker. Mina favoriter måste vara:
Myrona på järntorget: de har flera olika våningar beroende på om du är intresserad av porslin, möbler, kläder för dam, herr eller barn. Där fyndar jag mest av mina secondhandkläder, annars brukar jag ofta besöka
Emmaus på Linné vilka är lite lite dyrare men har lite mer fin-kläder.
Beyond Retro: Som ligger i Arkaden i samma butik som top-shop. Där kan man verkligen fynda allt från galaklänningar, vackra hattar, snyggaste väskan till ett par roliga solglasögon. Väldigt plottrigt så man får gräva sig fram till de finaste plaggen som passar ens smak.
Jag skulle kunna skriva ner hur många som helst, men här är tre av mina favoriter där jag väldigt sällan går tomhänt ifrån.
Jag har tänkt att spendera halva sommaren flanerades i olika secondhandbutiker, när jag äntligen har lite tid över, det ska bli kul.
Kram !!
Ska göra en favvolista från oss i sillstimmet i Gbg också. Kommer inom kort
. /J
Mitt favorit Myrorna är nog Skärholmens (söderom Stockholm). Grymt stor möbel och bokavdelning.
vad bra, tackar, jag har släkt i uppsala så jag är där titt som tätt, nästa gång ska jag tvinga dom att gå på loppis!