Mumsigt Mustigt Matbröd.

I afton förvandlades trädkojans kök till en bagarstuga då, brödbak stod på schemat. Denna gång tog jag ett välkänt recept från bloggen men lade även till lite fler saker för att få lite annan karaktär på det.

Receptet:

2 tsk salt

50 g jäst (för matbröd)

20 dl vetemjöl

2 dl fiber havregryn

1 dl krossade linfrön

2 dl vetekross

7 dl ljummet vatten

2 dl matolja

4 grovrivna morötter

1 påse brödkryddor

½ tsk bakpulver

1 dl brödsirap

Blanda ihop jästen och vattnet till ett lagom grummligt degspad tillsätt sedan detta till de torra ingredienserna som du blandat ihop i en bunke. Tillsätt även oljan, sirapen och rör om tills det blir en deg som släpper från kanterna av bunken.

Låt jäsa under bakhandduk i ca 40 minuter. Baka ut brödet antingen till brytbröd, så som jag gjorde eller till limpor vilket jag också gjort (detta endast på en sats deg) Låt brödet jäsa ytterligare 20 -30 minuter under handduk. Till utbaket behövs ca 2 dl vetemjöl.

Värm ungen till 175 grader (varmluftsugn) 200 grader i vanlig ugn. Grädda ca 30 -40 minuter i nedre delen av ugnen.

overandout

Tidigare inlägg
Följande inlägg
Lämna en kommentar

2 kommentarer

  1. Brödet ser kanongott ut, de år nästan så att jag blev så inspirerad att jag bakade mig ett eget. :)

  2. feliciamatilda (fellini)

     /  onsdag, mars 31st, 2010

    Ser fint ut!

Lämna en kommentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

You are commenting using your Twitter account. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

You are commenting using your Facebook account. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.