Sagan om mig

Mitt smeknamn är Andie, jag är född och uppvuxen i norrland där jag känner att jag har mina rötter. Men bor sedan mer än 13 år tillbaka i Uppsala där jag gått gymnasie samt träffade min make 2005  och vi gifte oss den 6 oktober 2007 i Vaksala kyrka i Uppsala. Så man kan väl säga att jag har lite rötter här med, även om jag inte vill riktigt erkänna det.

Jag är 31 år även om jag tidsvis känner mig som närmare 45 år. Jag blev under 2010 diagnoserad med bipolär typ 2, vilket upp dagades efter att jag krashade totalt sommaren 2009. Men detta är trots allt bara en diagnos och jag ÄR INTE min diagnos. Så nu har jag klar gjort det.

Jag och maken samt katten Ataris bor i en hyreslägenhet i Uppsala och under vintern 2012 fick vi tillökning av Pyret.

Jag älskar även secondhand fynd vilket kan ses i mina vlogginlägg som dyker upp ibland här på bloggen. Jag har många intressen allt från musik till film vilket både jag och maken brinner för. Kanske för att vi är väldigt kreativt lagda båda två och kompliterar varandra bra på det viset. Jag älskar att pyssla och inreda också.

Samt att jag  publicerat min debutroman under hösten 2010 vilket jag själv tycker är en stor bedrift då det har varit en barndomsdröm att få bli en publicerad författare och denna har nu gått i uppfyllelse. Sommaren 2011 släppte jag andra delen i min bokserie Blossom Falls.  En tredje bok vid namn Sia & Kristoffer kommer under vintern 2013.  Jag driver även ett skriv- och läs forum som heter Skrivkvarteret, där jag tycker att du kan bli medlem om du älskar böcker. Jag läser mycket och skriver självklart mycket själv men när jag inte gör det så jobbar jag som städare.

Vi var också en av Sveriges första videovloggare, alltså som vloggar varje dag och lägger upp det på youtube. Vilket vi gjorde under 2010 - 2011, vår kanal heter The House Of Wise och jag rekomenderar naturligtvis att du tar och kikar även på den.

Det är en liten presentation av mig som person och jag hoppas att nya och gamla läsare tycker att detta var intressant läsning. Det vore även superkul om du som läser detta presenterar dig lite så att jag får lära känna mina läsare lite bättre.

P.s. läs även första versionen

Lämna en kommentar

5 kommentarer

  1. Hej Andie! Jag läste ditt inlägg på skrivarhörnan och så hamnade jag här. Jag blir rörd av ”sagan om mig” och tycker att det är så underbart vackert med människor som vågar visa vem de är och stå för det! Lycka till med dina bokprojekt! Kram Jonna

  2. Hej!
    Jättetrevlig blogg du har! :)
    Fortsatt trevlig kväll!

    Varma hälsningar
    Maja

  3. Hej Andie! Jag läste ditt inlägg på skrivarhörnan och så hamnade jag här. Jag blir rörd av ”sagan om mig” och tycker att det är så underbart vackert med människor som vågar visa vem de är och stå för det! Lycka till med dina bokprojekt! Kram Jonna
    +1

  4. Ja här kommer då en liten presentation av mig, jag har nyligt blivit sambo och myndig och jag är intresserad av genus och jämställdhet, miljön, hemskolning och barn i överhuvudtaget, och naturen är något som jag vill leva nära!

  5. FORTSATT ALL LYCKA TILL !

Lämna en kommentar

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut / Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut / Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut / Ändra )

Ansluter till %s

Följ

Få meddelanden om nya inlägg via e-post.

%d bloggers like this: